1.A třída – Prv – úkoly od 12.6.

Prvouka

O prázdninách si s dětmi povídejte o všem, co je obklopuje. Některé děti nemají základní znalosti ze života. Opravdu někteří neví, kdy je víkend, jak dělá koza, že na jaře kvetou kytky a na podzim padá listí, neumí pojmenovat pampelišku, neví, že to červené je třešeň a mládě prasete je prý tele… Někdy se dozvím opravdu zajímavé věci.

Věnujte svůj čas rozvoji všeobecného přehledu svých děti.

Není třeba se něco učit zpaměti, ale je dobré mluvit o všem, s čím se běžně setkáváme v kuchyni, na zahradě, na procházce, v obchodě – tím rozvíjet slovní zásobu i znalosti.

PS str. 75 – 77

V PS pracujte podle zadání: dole na každé straně

Léto na zahradě str. 75

Děti by měly poznat a umět pojmenovat základní druhy ovoce a zeleniny.

Ovoce: jablka, hrušky, třešně, švestky, meruňky, broskve, jahody, hroznové víno, banány, pomeranče, mandarinky, kiwi, rybíz, angrešt….

Zelenina: mrkev, ředkvičky, kedlubny, okurky, rajčata, papriky, petržel, pórek, zelí, salát, cibule, česnek…

Měly by umět rozlišit ovoce – roste většinou v sadu na stromech, zelenina – roste na záhonku.

Je divné, když dítě na konci 1. třídy nepojmenuje mrkev, okurku nebo švestku…opravdu se to právě nyní ve škole děje, nestačím se divit.

Léto v lese str. 76

Připomeňte si význam lesa: odpočinek, stromy – díky nim můžeme dýchat, zvěř.

Chování v lese: Co můžeme v lese dělat a co nesmíme?

Bezpečný pohyb v lese: Na co si musíme dávat pozor?

Na procházce v lese poznávejte stromy, keře, plody lesa. Upozorněte na jedovaté bobulky a houby!

Povídejte si o zvířatech, která v lese žijí.

U rybníka str. 77

Na procházce okolo rybníka si povídejte o květinách, stromech i zvířatech, která zde žijí.

Opět upozorněte na bezpečnost pohybu v okolí velkých vodních ploch.

Nyní ve škole opakujeme:

Čas: hodiny, dny v týdnu, měsíce, data narození, roční období – měsíce, které k nim patří

Domov: adresa – vesnice + č. domu, okolní vesnice, města, zajímavosti – procházky

Květiny: pojmenovat tulipán, narcis, sněženka, bledule, fialka, pomněnka, blatouch, pampeliška, kopretina, růže, pivoňka, slunečnice…na obrázku i na louce, zahrádce

Hospodářská zvířata: samice, samec, mládě kočky, psa, slepice, ovce, prasete, krávy, koně, kachny, husy… Jaké zvuky vydávají: Kočka mňouká. Kůň řehtá. Slepice kdáká….