Školní kuchyně

V současné době se neustále hovoří o kvalitě stravování ve školních jídelnách. Dovolte, abych se v krátkosti zmínila o té naší.

Vaříme pro mateřskou školu, základní školu a cizí strávníky okolo 320 obědů denně. Pro mateřskou školu připravujeme také přesnídávky a svačiny. Od letošního roku musí každý pokrm na jídelním lístku nést označení přítomnosti alergenu. Jídelní lístek je aktualizován na webových stránkách školy. Snažíme se vařit z regionálních potravin. Zemědělská společnost Chlumany dodává brambory, které jsou od srpna do května z vlastní produkce, maso hovězí i vepřové nakupujeme pouze čerstvé, pochází z chovů místních zemědělců. Původ ovoce a zeleniny je v zimním období ze zahraničí, v jarních a letních měsících pochází ovoce a zelenina od moravských a českých pěstitelů. Velkým problémem je konzumace ryb. Děti mají nejraději rybu smaženou, ale je potřeba naučit je také jíst ryby jinak upravené než s velkou spotřebou tuků. Často připravujeme čerstvého lososa, tilápii, tresku a jiné druhy ryb. Od loňského podzimu, v rámci pitného režimu, podáváme k obědu kromě čaje také „kohoutkovou“ vodu. Od letošního roku nabízíme dětem 1 x v týdnu zeleninu samoobslužnou formou. Byl zakoupen chladicí pult, děti si nabírají tu zeleninu, která jim chutná, v množství, jaké chtějí. Pult využíváme také na jogurty a děti si mohou připravit jogurt podle svého s přidáním müsli, ovoce, kakaa a jiných přísad.

V letošním roce se připravuje rekonstrukce výdejny jídel v mateřské škole, koupili jsme novou myčku, vyhřívaný zásobník na talíře a nové gastronádoby pro dovoz jídel. Do školní kuchyně jsme také pořídili výkonnější myčku na nádobí, obměňují se pracovní stoly za stoly z nerezových materiálů.

Vaříme také pro cizí strávníky, cena oběda je 62,- Kč. Oběd si strávníci vyzvednou do vlastních jídlonosičů, nebo mohou ve vymezeném čase obědvat ve školní jídelně.

Všem strávníkům přeji vždy dobrou chuť k jídlu, neboť jak řekl klasik: „Lační-li žaludek, zřídka jen pohrdne jídlem, byť prostým.“ - Quintus Flaccus Horatius

Jiřina Kornoušková
vedoucí školní jídelny