8. třída – Čj – úkoly od 18.5.

Úkoly na týden od 18. 5.

Pondělí 18. 5.

Sloh

V příloze Čj8PO odpovězte na otázku č. 9 na str. 86. Text si pozorně přečtěte a svoji odpověď zdůvodněte.

Úterý 19. 5.

Mluvnice

V příloze Čj8čárky doplňte čárky na správná místa a pošlete.

Čárky vždy oddělují věty hlavní a vedlejší. Podle správných spojovacích výrazů rozhodněte o větách hlavních nebo vedlejších. Mnozí zapomněli, že existují spojky souřadící. Vyhledejte si je v učebnici nebo ve školním sešitě, abyste správně rozhodli o větě H nebo V.

Cvičení pište do školních sešitů, abyste měli doklad o vypracování.

Středa 20. 5.

Několikanásobné větné členy.

V učebnici na str. 88 – 89 je učivo o poměrech mezi několikanásobnými členy. Přehled jsem vám už posílala, na této straně si jednotlivé poměry nastudujte. Postupujeme tak, že najdeme několikanásobný větný člen a hledáme podle spojovacích výrazů, jaký mají členy mezi sebou vztah. Nejde o druh, to bylo ve větách vedlejších. Spojovací výrazy musíme znát, umět, dovedou nás ke správnému poměru. Stejná pravidla o poměrech platí i pro věty hlavní nebo pro věty vedlejší stejného typu (např. mezi dvěma nebo více větami přívlastkovými platí podle spojovacích výrazů nějaký poměr).

Učebnice na str. 90 cv.5. V tomto cvičení jsme už doplňovali čárky, i když mnozí dosud nedodali. Cvičení opište do školního sešitu, doplňte čárky, podtrhněte několikanásobné větné členy a určete významový poměr mezi jednotlivými složkami.

Čtvrtek 21. 5.

Mluvnice

Str. 93 v učebnici, cv. 3. Doplňte čárky a podtrhněte přístavek.

Pošlete ke kontrolr.

Pátek 22. 5.

Mluvnice

V následujících souvětích stanovte věty H, V, jejich druh a závislost, druh souvětí. Kdo chce zkusit poměr mezi větami hlavními, zkusí to.

Pošlete ke kontrole.

1. Babička jim sice říkala, že se nemají co bát, že do svatého Jiří žádné zvíře není jedovaté, děti však docela nevěřily.
  2. Pokud to bylo možné, připevnili jsme tabulky na původní místo, aby pomohly dalším turistům.
  3. Měsíc vyplul z toho oblaku sněhu a v mrazivé noci se pláně polí jiskřily a zase jsem slyšel, jak všechny ty zmrzlé krystalky tikají, jako by se v každém pohybovala barevná ručička vteřin.

Nezapomeňte do přehledu vypsat spojovací výrazy, nikoli slovesa. Pokud budete řešit poměry mezi větami hlavními, posuzujte obsah jednotlivých vět.

Všechna cvičení pošlete do konce týdne.

verastepankova@zszdikov.cz

Přílohy: